Kolik peněz berou úředníci?

Červen 16, 2011 od Karel Novák  
Publikováno v rubrice Zprávy

Před několika dny padl poměrně přelomový soudní verdikt. Nejvyšší správní soud rozhodl, že úřady musí zveřejnit informace o tom, jaké jsou platy úředníků a jaké jsou jejich odměny. Zveřejnění platů a o odměnách neodporuje zákonu na ochranu osobních informací.

Jedná se o poměrně průlomový rozsudek. Až do této chvíle se totiž celá řada úřadů a organizací, které hospodaří z veřejných peněz, bránila zveřejňování informací o výši platů a odměn s odkazem právě na zákon o ochraně osobních informací.

Úředníci mají povinnost informovat o svých platech

Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí tak jasně řekl, že úředník je příjemcem veřejných peněz. Navíc v rozhodnutí je pak řečeno, že příjemcem veřejných peněz je „jakákoli osoba, které je vyplacena byť i jen minimální částka z veřejných rozpočtů“.

Rozhodnutí nejvyššího správního soudu se tak nevztahuje pouze na úředníky, ale obecně na všechny kdo pobírají plat, nebo jakékoliv odměny od státu. Týká se to tedy i politiků nebo státem ovládaných firem jako je třeba ČEZ, České dráhy, ČNB nebo třeba Lesy české republiky (a mnoha dalších). Ti všichni jsou nově povinni podávat informace o platech svých zaměstnanců a i o jejich odměnách.

Pomůže rozhodnutí Nejvyššího soudu omezit korupci mezi úředníky a politiky?

Pomůže rozhodnutí Nejvyššího soudu omezit korupci mezi úředníky a politiky?

Povinnost informovat ale nemají všichni

Rozhodnutí soudu se ale nevztahuje automaticky na všechny příjemce peněz od státu. Soud ve svém rozhodnutí přímo konstatuje, že informace o výši příjmů nemusí podávat například důchodci, příjemci sociálních dávek nebo třeba příjemci státní podpory u stavebního spoření.

Zaměstnanců státu, tedy soudců, úředníků nebo třeba i policistů se ale toto rozhodnutí týká. Ti všichni jsou naopak povinni tyto informace veřejně poskytnout.

Pokud vás tedy do budoucna bude zajímat, jestli si vámi volení zástupci na radnici nebo na obecním úřadě „nežijí nad poměry“. Díky rozhodnutí soudu budete mít možnost si zjistit i tyto informace. Díky tomuto rozhodnutí nejvyššího soudu tak bude možné, aby veřejnost měla kontrolu nad tím, jaké odměny a platy si vyplácejí jejich zástupci v samosprávě.

Zapojte se do diskuse!

Další články na podobné téma:

Podpora v nezaměstnanosti ČR vs. Evropa

Mnoho lidí si velmi často stěžuje, že stát po nich chce pořád jen platit daně a když jsou v nouzi tak jím pak stát s ničím nepomůže. Jedním z takových případů je třeba i podpora v nezaměstnanosti. Na tu teoreticky mají nárok všichni, kdo přijdou o práci a splní zákonem definované podmínky (o tom jak jsou nastavené... [Číst více]

Zadlužení českých domácností 2011

Český státní dluh je 20. Března 2011 nehezkých 1,473 biliónu korun. Dluhy domácností v ČR nejsou ale o moc pozadu. Na začátku roku 2011 byly všechny soukromé dluhy 1,138 biliónu korun. Vývoj zadlužení českých domácností má navíc v posledních letech čím dál tím strmější růst Kolik dluží české domácnosti? V ČR... [Číst více]

Průměrná mzda 2010, aneb mýtus o blahobytu?

Podle informací Českého statistického úřadu byla průměrná mzda ve druhém čtvrtletí 2010 ve výši 23 513 Kč. Průměrná mzda je tedy o 2,4% vyšší než ve stejném období v roce 2009. Vzhledem k růstu cen ale reálná mzda narostla pouze o 1,2%. Znamená to ale, že se máme všichni lépe? Průměrná mzda v ČR – historický... [Číst více]

Dělnická strana ohrožuje demokracii – vláda se jí pokouší již podruhé zakázat

Vláda se pokusí prosadit zákat Dělnické strany Dnes by se mělo v Brně konat jednání nejvyššího správního soudu České republiky, kde se bude rozhodovat o zákazu Dělnické strany. Podle názoru vlády České republiky tato strana ohrožuje demokracii, a proto by chtěla prosadit její rozpuštění. Je to již druhý pokus, ten první... [Číst více]

Čeští politici objevili Wikipedii, a hned se jí pokoušejí zneužít!

Český politik se snaží manipulovat a zneužít Wikipedii ve svůj prospěch! Dnes se v médiích objevila kauza kdy Radovan Myslík, tiskový mluvčí starosty Prahy 5 se pokusil zmanipulovat obsah Wikipedie. Konkrétně na stránce, která se zabýval životopisem a skandály okolo starosty Prahy 5, Milana Jančí, který je členem ODS. Ve Wikipedii... [Číst více]